Ar svarstote apie saulės elektrinės įsirengimą? Paraiškos saulės elektrinei gali atrodyti sudėtingas procesas, tačiau tai yra svarbus žingsnis siekiant tapti energetiškai nepriklausomam. Įsirengdami saulės elektrinę, jūs ne tik sumažinsite savo elektros energijos sąskaitas, bet ir prisidėsite prie aplinkos tausojimo. Ignitis ir APVA parama gali padėti jums šiame kelyje, todėl svarbu žinoti visus reikalingus žingsnius.

Šiame straipsnyje jums pateiksime išsamią informaciją apie paraiškų teikimo procesą, reikalingus dokumentus ir sąlygas. Sužinosite, kokios yra paramos galimybės ir dydžiai, kaip tinkamai užpildyti paraišką Registrų centre. Taip pat rasite atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus ir naudingus patarimus dėl saulės elektrinės montavimo. Visa ši informacija padės jums lengviau ir užtikrinčiau žengti link savo saulės elektrinės įsirengimo.

Paraiškos teikimo procesas

Norint įsirengti saulės elektrinę ir gauti paramą, jums reikės pereiti kelis svarbius žingsnius. Šiame skyriuje aptarsime, kaip pateikti paraišką ir ką reikia žinoti apie visą procesą.

Prisijungimas prie sistemos

Pirmiausia, jums reikės prisijungti prie Elektroninių valdžios vartų. Tai galite padaryti jums patogiu būdu. Prisijungę, spauskite ant savo vardo ir pavardės, tada pasirinkite „Vartotojo profilis”. Šis žingsnis yra svarbus, nes taip pateksite į savo asmeninę paskyrą, kur galėsite tvarkyti visą reikalingą informaciją.

Profilio sukūrimas ir duomenų patikrinimas

Kai jau būsite prisijungę, svarbu patikrinti savo ir jums priklausančio objekto duomenis. Įsitikinkite, kad visa informacija yra teisinga ir atnaujinta. Tai padės išvengti galimų problemų vėlesniuose paraiškos teikimo etapuose.

Tada pasirinkite priemonę „VP-EM-DNRE2 Elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos įrenginių įrengimas namų ūkiuose 2022-06″. Atsidariusiame lange atidžiai perskaitykite pateiktą informaciją ir apačioje spauskite „Pildyti formą”.

Paraiškos formos pildymas

Pildant paraišką, atkreipkite dėmesį į šiuos svarbius punktus:

  1. Patikrinkite ir, jei reikia, atnaujinkite savo kontaktinius duomenis.
  2. Įrašykite pastato arba sklypo unikalų numerį, kuriame planuojate įrengti saulės elektrinę. Šį numerį galite rasti Registrų centro svetainėje.
  3. Nurodykite elektros vartojimo objekto unikalų numerį, kur vartosite pagamintą elektros energiją. Šią informaciją taip pat rasite Registrų centro svetainėje.
  4. Pasirinkite planuojamos įrengti saulės elektrinės įrangos komplektaciją ir įrašykite norimą galią. Atminkite, kad maksimali kompensuojama galia yra 10 kW.
  5. Jei reikia, įkelkite bendrasavininko sutikimą.
  6. Atidžiai perskaitykite paramos išdavimo sąlygas, pažymėkite „Perskaičiau ir sutinku” ir spauskite „Pateikti”.

Svarbu žinoti, kad paraiška turi būti patvirtinta per 180 kalendorinių dienų nuo jos pateikimo dienos. Jei paraiškoje bus rasta trūkumų, jums bus suteiktas laikas (nuo 5 iki 10 darbo dienų) ją patikslinti ar pateikti trūkstamus dokumentus.

Taip pat verta paminėti, kad prieš teikiant paraišką, rekomenduojama gauti ESO technines prijungimo sąlygas. Tai kainuoja apie 31 eurą, bet suteikia svarbios informacijos apie jūsų galimybes prisijungti prie tinklo. Šios sąlygos galioja 90 dienų, o patvirtinus sutartį, galiojimas prasitęsia dar 270 dienų.

Jei negalite pateikti paraiškos patys, galite įgalioti kitą asmenį tai padaryti už jus. Tokiu atveju būtina pateikti notariškai patvirtintą arba elektroninėmis priemonėmis sudarytą įgaliojimą.

Reikalingi dokumentai ir informacija

Norint sėkmingai pateikti paraišką saulės elektrinei, jums reikės surinkti tam tikrus dokumentus ir informaciją. Štai ką turite žinoti:

Nekilnojamojo turto duomenys

Kad galėtumėte įsirengti saulės elektrinę ir gauti paramą, jūs turite būti nekilnojamojo turto (NT) savininku arba jo įgaliotuoju atstovu. Štai kokius reikalavimus turi atitikti jūsų NT:

  1. Turi būti gyvenamosios paskirties vieno buto pastatas, butas arba sodų paskirties pastatas (sodo namas).
  2. NT turi būti priduotas ir registruotas Registrų centre bei turėti unikalų numerį.
  3. Jei NT valdote nuomos ar panaudos pagrindu, sutartis turi būti užregistruota Registrų centre ne trumpesniam nei 10 metų laikotarpiui nuo paraiškos pateikimo dienos.

Svarbu: Jei nežinote savo pastato unikalaus numerio, galite jį sužinoti Registrų centro svetainėje.

Planuojamos elektrinės parametrai

Prieš teikiant paraišką, turite apsvarstyti šiuos saulės elektrinės parametrus:

  1. Elektrinės galingumas: Apgalvokite, kokio galingumo elektrinę norite įsirengti. Patariama nurodyti šiek tiek didesnį galingumą (1-2 kW) nei planuojate.
  2. Elektros įvado galia: Ji negali būti mažesnė nei planuojama prijungti saulės parko dalis.
  3. Įrangos specifikacijos:
    • Saulės moduliai: Turi atitikti ES standartus, turėti 10 metų produkto garantiją ir 25 metų 80% efektyvumo garantiją.
    • Įtampos keitiklis (inverteris): Turi turėti 5 metų produkto garantiją.
    • Apsauga: Įranga turi turėti ne mažiau IP65 apsaugą nuo drėgmės ir dulkių.

Papildomi dokumentai

Be pagrindinių duomenų, gali prireikti šių papildomų dokumentų:

  1. ESO techninės prijungimo sąlygos: Jas reikia gauti prieš teikiant paraišką. Užsisakykite jas ESO savitarnoje.
  2. Bendraturčių ar bendrasavininkų sutikimas: Jei NT priklauso keliems savininkams, reikės jų sutikimo. Nors su paraiška jo pateikti neprivaloma, jo gali būti paprašyta projekto įgyvendinimo laikotarpiu.
  3. Daugiabučio namo gyventojų sutikimas: Jei elektrinę planuojate įrengti ant daugiabučio stogo ar integruoti į pastatą.
  4. Žemės sklypo bendraturčių sutikimas: Jei elektrinė bus įrengiama daugiabučio teritorijoje.
  5. Saugomų teritorijų derinimas: Jei elektrinę planuojate įrengti saugomoje teritorijoje (ne ant pastato stogo ir ne sodyboje), reikės suderinti su atsakinga direkcija.

Atminkite, kad saulės elektrinę turėsite įsirengti per 9 mėnesius po paramos gavimo. Prieš pildant paraišką, rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistais dėl optimalaus elektrinės galingumo ir kitų techninių aspektų.

Paramos sąlygos ir dydžiai

Norint gauti paramą saulės elektrinės įrengimui, svarbu suprasti, kokios yra paramos sąlygos ir dydžiai. Šiame skyriuje aptarsime maksimalią remiamą galią, fiksuotus įkainius ir paramos išmokėjimo tvarką.

Maksimali remiama galia

Jūs galite įsirengti bet kokios galios saulės elektrinę, tačiau svarbu žinoti, kad dotacija bus skiriama tik už ne daugiau kaip 10 kW galią, priskirtą atitinkamam elektros vartojimo objektui. Tai reiškia, kad net jei planuojate įsirengti didesnės galios elektrinę, parama bus skaičiuojama tik už 10 kW.

Atkreipkite dėmesį, kad jei jau esate gavę dotaciją 10 kW įrengtosios galios įrangai pagal Klimato kaitos programą, 2014-2020 m. ES fondų investicijų programą arba 2021-2027 m. ES fondų investicijų programą, tam pačiam elektros vartojimo objektui dotacija pagal šį aprašą daugiau nebus skiriama. Tačiau jei anksčiau gavote paramą mažesnei nei 10 kW galiai, galite gauti papildomą dotaciją, bet bendra suma neviršys 10 kW.

Paramos išmokėjimo tvarka

Kad gautumėte paramą, turite laikytis šios tvarkos:

  1. Pateikite tinkamai įformintą Išlaidų kompensavimo prašymą ir visus privalomus dokumentus.
  2. Aplinkos projektų valdymo agentūra atliks patikrą projekto įgyvendinimo vietoje.
  3. Jei nebus rasta trūkumų, finansavimo lėšos bus išmokėtos ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo prašymo registravimo dienos.

Svarbu pateikti šiuos dokumentus paramos gavimui pagrįsti:

  • Įsigijimą patvirtinančių dokumentų kopijos
  • Įrangos perdavimo-priėmimo aktas
  • Įrangos techniniai duomenys (įrenginio pasas ir/ar techninė specifikacija)
  • Gaminančio vartotojo sutarčių su elektros energijos tiekėju ir (ar) energetikos tinklų operatoriumi kopijos

Atminkite, kad paraiškoje nereikėtų nurodyti didesnio prašomo saulės elektrinės galingumo nei leidžiama pagal AB Energijos skirstymo operatoriaus išduotas elektrinės prijungimo sąlygas. Taip pat svarbu žinoti, kad suminis elektrinės galingumas bus vertinamas pagal AB Energijos skirstymo operatoriaus pateiktą informaciją.

Dažniausiai užduodami klausimai ir patarimai

Norint sėkmingai įsirengti saulės elektrinę ir gauti paramą, svarbu žinoti atsakymus į dažniausiai kylančius klausimus bei laikytis tam tikrų patarimų. Šiame skyriuje aptarsime svarbiausius aspektus, susijusius su terminais, techniniais reikalavimais ir bendrasavininkų sutikimu.

Terminai ir datos

Planuojant saulės elektrinės įrengimą, svarbu atkreipti dėmesį į šiuos terminus:

  1. Paramos kvietimai skelbiami kelis kartus per metus. Paraiškos priimamos 6 mėnesius arba kol išnaudojami visi skirti pinigai.
  2. Elektrinę galite įsirengti jau dabar, nelaukdami paramos kvietimo. Tačiau svarbu įsivertinti, ar atitinkate visus paramos kriterijus.
  3. Paramos paraišką galite pildyti tik tuomet, kai yra atidarytas paramos “langas”. Visus šiuo metu galiojančius kvietimus galite rasti specialioje platformoje.
  4. Įsirengę saulės elektrinę, mokėjimo prašymo dokumentus galėsite pateikti per 9-12 mėnesių. Elektrinei įsirengti turėsite 9 mėnesius, tačiau šis terminas dažnai pratęsiamas dėl didelių montavimo eilių ir gali siekti metus ar ilgiau.
  5. ESO išduotos techninės sąlygos galioja tam tikrą laiką, todėl svarbu atkreipti dėmesį į jų galiojimo terminą.

Techniniai reikalavimai

Rengiantis įsirengti saulės elektrinę, būtina atkreipti dėmesį į šiuos techninius reikalavimus:

  1. Saulės moduliai:
    • Galios tolerancijos paklaida: 0 ~ + 5 Wp
    • Kabelių jungčių apsaugos laipsnis: ≥IP65
    • Gamintojo garantija produktui: ne mažiau kaip 10 metų
    • Efektyvumo garantija po 25 metų: ne mažiau kaip 80% nominalios galios
    • Turi būti atliktas aplinkos apkrovų ir klimato įtakos testas pagal EN IEC 61215 ir EN IEC 61730 arba lygiavertį standartą
    • Moduliai turi būti ženklinti CE ženklu
  2. Keitiklis (inverteris):
    • Minimalus efektyvumas (Europos): ≥97%
    • Vieno keitiklio nominali galia neturi viršyti daugiau nei 30% saulės elektrinės įrengtos galios
    • Turi gebėti reguliuoti aktyviąją galią
    • IP saugos klasė: ne mažiau kaip IP65
    • Gamintojo garantija: ne mažiau kaip 5 metų
    • Turi turėti EN50549-1 arba EN50549-2 sertifikatą
  3. Konstrukcijos:
    • Garantija: daugiau arba lygu 10 metų
    • CE ženklinimas
  4. Monitoringo sistema:
    • Turi būti galimybė stebėti saulės elektrinės darbą realiu laiku
    • Monitoringo internetu sistema su serverio paslauga turi būti suteikiama neatlygintinai viso elektrinės gyvavimo metu

Svarbu atkreipti dėmesį, kad paramos lubos yra 2550 Eur už įrengtą saulės elektrinę (už 10 kW saulės elektrinę). Galite įsirengti ir galingesnę elektrinę, bet kompensacija vis tiek bus 2550 Eur.

Bendrasavininkų sutikimas

Jei elektros vartojimo objektas, į kurį bus nukreipiama pagal Aprašą finansuojamos įrangos generuojama elektros energija, nuosavybės teise priklauso bendrasavininkams ar bendraturčiams, svarbu gauti jų sutikimą. Štai ką reikia žinoti:

  1. Prieš pradėdami įgyvendinti projektą, turite gauti bendraturčių ar bendrasavininkų sutikimą.
  2. Jei elektrinė bus įrengiama ant daugiabučio namo stogo arba integruojama į pastatą, reikalingas daugiabučio namo daugumos butų ir kitų patalpų savininkų sutikimas.
  3. Jei elektrinė bus įrengiama daugiabučio namo teritorijoje ir daugiabučio namo žemės sklypas priklauso bendros jungtinės nuosavybės teise, reikalingas daugiabučio namo žemės sklypo bendraturčių sutikimas.
  4. Kartu su paraiška sutikimų pateikti neprivaloma, bet jų gali būti paprašyta projekto įgyvendinimo laikotarpiu arba po projekto veiklos pabaigos.
  5. Yra parengta pavyzdinė bendrasavininkų sutikimo forma, kurią galite rasti specialioje platformoje.

Svarbu paminėti, kad jei elektrinės įrengimo objektas valdomas nuomos arba panaudos pagrindais, nuoma arba panauda turi būti užregistruota VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre ne trumpesniam kaip 10 metų laikotarpiui nuo projekto paraiškos pateikimo dienos.

Šie patarimai ir atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus padės jums geriau suprasti saulės elektrinės įrengimo procesą ir paramos gavimo sąlygas. Atidžiai laikydamiesi šių rekomendacijų, galėsite sėkmingai įgyvendinti savo projektą ir pasinaudoti teikiama parama.

Išvada

Saulės elektrinės įrengimas ir paramos gavimas turi didelę įtaką energetinei nepriklausomybei ir aplinkos tausojimui. Šis procesas reikalauja kruopštaus planavimo, nuo paraiškos pateikimo iki elektrinės montavimo. Žinios apie reikalingus dokumentus, technines sąlygas ir paramos dydžius padeda sklandžiai įgyvendinti projektą ir išvengti galimų kliūčių.

Galiausiai, saulės elektrinės įrengimas ne tik sumažina elektros sąskaitas, bet ir prisideda prie žalesnės ateities kūrimo. Šis žingsnis į atsinaujinančią energetiką atveria naujas galimybes namų ūkiams ir bendruomenėms. Todėl svarbu gerai apsvarstyti visus aspektus, konsultuotis su specialistais ir drąsiai žengti link savo saulės elektrinės.

Įmonė, teikianti Saulės energetikos projektų vystymo ir įgyvendinimo paslaugas verslui ir gyventojams.

Veiklą vykdome kartu su seserine kompanija Sunyesi, realizuojančia mūsų projektus nuo rangos iki aptarnavimo po įrengimo.

Rekvizitai

Įmonės kodas:

306124328

PVM mokėtojo kodas:

LT100015289211

Adresas:

R. Kalantos g. 161, LT-52315 Kaunas

Kontaktai

Telefono numeris:

+370 685 98888

Serviso numeris:

+370 635 11116

El. paštas:

jusu@solarplant.lt

Registruokitės naujienlaiškiui!

Įmonė, teikianti Saulės energetikos projektų vystymo ir įgyvendinimo paslaugas verslui ir gyventojams.

Veiklą vykdome kartu su seserine kompanija Sunyesi, realizuojančia mūsų projektus nuo rangos iki aptarnavimo po įrengimo.

Rekvizitai

Įmonės kodas: 306124328

PVM mokėtojo kodas: LT100015289211

Adresas: R. Kalantos g. 161, LT-52315 Kaunas

Kontaktai

Telefono numeris: +370 685 98888

Serviso numeris: +370 635 11116

El. paštas: jusu@solarplant.lt

Registruokitės naujienlaiškiui!

Visos teisės saugomos © 2025 Solarplant.lt

error: